AWARD WINNERS


2017 BEST NEW PRODUCT COMPETITION WINNERS

 

Design Lab Award Recipients

 
 
 
 

2017 Sustainability Award Winners

 

Past Winners

Lifetime Achievement

  • 2016 - Leonor Gavina-Valls & the Gavina Family
  • 2015 - William McAlpin
  • 2014 - Robert Stiller
  • 2013 - Ricardo Espita
  • 2012 - Dan Cox
  • 2011 - William Hempstead
  • 2009 - Ted Lingle
  • 2008 - Paul Katzeff
  • 2007 - Donald Schoenholt
  • 2005 - The Diedrich Family (Carl Sr., Martin and Stephan)
  • 2004 - Michael Sivetz
  • 2003 - Mary Williams
  • 2002 - Bill Fishbein
  • 2001 - Keble Munn
  • 2000 - Gerry Baldwin
  • 1998 - Pete McGlaughlin
  • 1997 - Dr. Ernesto Illy
  • 1996 - George Howell
  • 1994 - David Schapira (posthumuously)
  • 1992 - Alfred Peet
  • 1991 - Erna Knutsen

Sustainability

  • 2016 - World Coffee Research for their project International Multilocation Variety Trial
  • 2015 - Bukonzo Joint Cooperative Union 
  • 2014 - Twin
  • 2013 - Pueblo a Pueblo School Garden Project
  • 2012 - Responding to Climate Change:  Building Community Based Reliance.  In partnership with Dukunde Kawa Cooperative, PROGRESO, REDI and Thanksgiving Coffee Co.
  • 2009 - The Zeri Foundation
  • 2005 - Las Nubes Sustainable Coffee, Portland Roasting, Starbucks

Distinguished Newcomer Award

  • 2016 - Hanna Neuschwander
 

Distinguished Author or Publisher

  • 2016 - Scott Rao
  • 2015 - Oliver Strand
  • 2013 - Zachary Carlsen & Jordan Michelman
  • 2012 - David Schomer
  • 2011 - Thompson Owen
  • 2010 - Donald Schoenholt
  • 2009 - Kerri Goodman
  • 2008 - Connie Blumhardt
  • 2007 - Daniele Giovannucci
  • 2005 - Ward Barbee
  • 2004 - Maja Wallengren
  • 2003 - Timothy Castle
  • 2002 - Mark Pendergrast
  • 2001 - Ian Bersten
  • 2000 - Laura Gorman
  • 1999 - Bruce Milletto
  • 1997 - Shea Sturdivant
  • 1996 - Kenneth Davids

Special Recognition

  • 2016 - Tracy Ging
  • 2015 - Joe Marrocco
  • 2013 - Dan Streetman
  • 2012 - The SCAA First Responders
  • 2011 - The Specialty Coffee Industry of New Orleans
  • 2010 - Mick Wheeler
  • 2009 - Jeanne Sleeper
  • 2008 - Dr. Ernesto Illy
  • 2007 - Jeff Vojta
  • 2005 - John Sanders
  • 2004 - Martin I. Elkin (posthumuously) & Jeremy Woods
  • 2003 - Karalynn McDermott
  • 2001 - Don Holly
  • 2000 - Douglas Carpenter
  • 1999 - John Rapinchuk
  • 1997 - James Glang
  • 1996 - Melissa Pugash
  • 1995 - Ted Lingle
  • 1993 - Marvin Golden

Outstanding Contribution to the Association

  • 2016 - Paul Thornton
  • 2015 - Spencer Turer
  • 2013 - Karl Schmidt
  • 2011 - Melissa Pugash
  • 2010 - Gale Lingle
  • 2009 - Rick Peyser
  • 2008 - David Griswold
  • 2007 - Becky McKinnon
  • 2006 - Doug Zell
  • 2005 - Paul Songer
  • 2004 - Jamie Utendorf-Hagen
  • 2003 - David Dallis
  • 2002 - Victor Allen Mondry
  • 2001 - Robert M. Lockwood & Jane Philips McCabe
  • 2000 - Ellen Jordan Reidy
  • 1999 - Kathy Owen
  • 1998 - Carl Staub
  • 1997 - Phyllis Jordan
  • 1996 - Phil Jones
  • 1995 - Linda Smithers
  • 1994 - Leonor Gavina-Valls
  • 1993 - Dan Cox
  • 1991 - Founding Fathers Group (Phyllis Baldenhofer, Paul Katzeff, Ted Lingle, Pete McLaughlin, Gary Talboy, Larry Karper, John Rapinchuk, John Randell, & Don Schoenholt)

Alfred Peet Passionate Cup

  • 2016 - Jim Reynolds
  • 2015 - Carlo Di Ruocco
  • 2014 - Sunalini Menon
  • 2013 - Piero Bambi
  • 2008 - Alfred Peet

Service to the Association

  • 2016 - Lorenzo Perkins
  • 2014 - Trevor Corlett
  • 2013 - Andi Trindle
  • 2012 - Chris Schooley
  • 2011 - Ildi Revi